poradnik – zaproszenia
Zaproszenia na ślub to najważniejszy element papeterii ślubnej. Informują o tym kto, kiedy, gdzie zawiera związek małżeński, w jakim charakterze oraz w jakim klimacie będzie ślub i przyjęcie weselne. Dzisiejsze czasy pozwalają na wiele swobody dotyczącej wyglądu samego zaproszenia, czy treści. Jego kształt, układ graficzny, dobór odpowiedniego kroju pisma, decyduje o tym jak zaproszenie będzie postrzegane, jakie wrażenie wywoła u gości. Wszystkim zależy, by było ono jak najlepsze. Tylko  profesjonalny projekt zaproszenia może spełnić to zadanie.

Budowa zaproszenia.
Zaproszenie składa się z pięciu części:
1. Wstęp – zawiera podstawowe informacje dotyczące tego kto wstępuje w związek małżeński oraz kto zaprasza. Może to być tylko para młoda, para młoda z rodzicami. Według starej tradycji, ale już bardzo rzadko praktykowanej, to rodzice pary młodej informowali o ślubie. Takie zaproszenie miało np. wstęp: „ Janina i Jan Nowakowie oraz Ewa i Łukasz Chojniccy z radością informują o ślubie swoich dzieci Karoliny i Jakuba...”.
Dlatego zaproszenia częściej są napisane w takim stylu jakby to zrobili Wasi rodzice, czyli dojrzałym formalnym, grzecznym i uprzejmym. Często wstęp zaczyna się słowami „ Wraz z rodzicami...”.

2. PERSONALIZACJA – w dalszej części umieszczamy imiona i nazwiska gości, podając skrót „Sz. P.” przed personaliami. Na jednym zaproszeniu można wpisać i imiona wszystkich członków danej rodziny, jeśli oczywiście pozwala na to układ graficzny, w przeciwnym razie można użyć skrótu np. „z dziećmi”. Zdarza się że nie znamy imion osób towarzyszących, wpisujemy w tym wypadku np.  „z osobą towarzyszącą. Bardzo ważna jest poprawna odmiana imion i nazwisk zapraszanych osób!

3. INFORMACJE – dotyczą godziny, daty i miejsca zawarcia związku małżeńskiego. Kolejne wiersze podają miejsce przyjęcia weselnego. Dodatkową informacją może być osobna mapka dojazdu na miejsce ślubu i przyjęcia, umieszczona z tyłu zaproszenia lub na osobnej karteczce dołączonej do zaproszenia.

4. R.S.V.P. – czyli prośba o potwierdzenie przybycia na wesele. Co oznacza R.S.V.P. ? Ten skrót pochodzi z języka francuskiego – „Respondezs'il vousplit”, co oznacza dosłownie: proszę odpowiedzieć jeśli łaska. 
Przybycie na uroczystość należy potwierdzić  do wyznaczonego dnia, zarówno potwierdzające jak i odmowne.  Jeżeli brak jest daty na r.s.v.p. odpowiedzieć należy w ciągu kilku dni od daty otrzymania zaproszenia. Kontaktujemy się telefonicznie z przyszłą panną młodą lub panem młodym. R.S.V.P. może być osobną karteczką dołączoną do zaproszenia, spięte banderolą, sznureczkiem lub tasiemką, w  nowoczesny sposób metalowym złotym spinaczem.

5. PODPISY MŁODEJ PARY – młodzi mogą podpisać się imionami lub pełnym imieniem i nazwiskiem.

Zasady wręczania zaproszeń.
Zaproszenia wręczamy osobiście lub wysyłamy pocztą, jeśli wymaga tego sytuacja.
Kiedy należy wręczać zaproszenia?
Ogólna zasada jest taka, że z wyprzedzeniem około 8 tygodni, nie później niż 6 tygodni przed uroczystością. Gości zagranicznych powiadamiamy minimum 10 tygodni wcześniej. Warto zaplanować kalendarz odwiedzin rodziny i znajomych.

Podsumowując, bogactwo krojów pisma, różnych rodzajów papierów oraz technik druku sprawia, że zaproszenia mogą stać się oryginalne, niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju, wyróżniając się spośród zalewu innych, byle jak skonstruowanych „laurek”. Brak poczucia estetyki, znajomości podstawowych zasad projektowania, krojów pism, razi i sprawia, że zaproszenia stają się kiczowate i śmieszne. Wszystkiego można uniknąć wybierając profesjonalne studio projektowe specjalizujące się w papeterii ślubnej.

Zapraszamy do obejrzenia naszych KOLEKCJI

Back to Top